Aflați despre mine...

Regia: Adrian Sârbu
Țara: România
Anul: 1982
Durata: 17 min

Synopsis:

Ultimul deceniu al regimului comunist din România este caracterizat de multiple schimbări pe plan politic, social, cultural și economic. Aceste schimbări sunt surprinse în filmul lui Adrian Sârbu, care prezintă o perspectivă asupra experienței trăite a anilor `80 în România comunistă. Pe parcursul filmului sunt prezentate condițiile de viață ale muncitorilor într-un cămin din București. Implicit, filmul transmite atitudinea discret ironică a regizorului cu privire la propaganda și politica perioadei.

Acest film are disponibile o serie de resurse educaționale. Vă rugăm să vă autentificați cu contul de profesor sau elev pentru a le putea accesa.

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login