Pașaport de Germania

Trailer

Regia: Răzvan Georgescu
Țara: România
Anul: 2014
Durata: 46 min

Synopsis:

Pașaport de Germania spune povestea celui mai amplu negoț de oameni din Europa secolului XX: vânzarea organizată, sistematică a întregii populații germane din România către Republica Federală Germania. Documentarul se axează pe istoriile personale ale celor direct afectați de acest transfer. Puțină lume știe că, în timpul Războiului rece, România a vândut Germaniei de Vest peste 250.000 de etnici germani. Filmul narează cinematografic povestea aranjamentului ascuns dintre serviciile secrete ale celor două state și dezvăluie întâmplările prin care au trecut personajele implicate în acest proces.

Acest film are disponibile o serie de resurse educaționale. Vă rugăm să vă autentificați cu contul de profesor sau elev pentru a le putea accesa.

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login