Cinema, mon amour

Trailer

Regia: Alexandru Belc
Țara: România
Anul: 2015
Durata: 72 min

Synopsis:

Cinema, Mon Amour prezintă povestea lui Victor Purice – manager, fost operator și cinefil împătimit și a celor două angajate ale sale – Cornelia și Lorena. Zi de zi, aceștia se luptă pentru a păstra cinematograful Dacia Panoramic din Piatra Neamț – unul dintre ultimele cinematografe de stat rămase în România în prezent. Victor visează să aducă înapoi zilele de glorie, dar se chinuie să țină pasul cu noua și dura realitate. Seamănă cu lupta lui Don Quijote, această încercare a sa de a menține o sală fără încălzire și care se strică pe zi ce trece și pentru care nu primește ajutor din partea statului, proprietarul locului. El este convins că în momentul în care ar pleca, cinematograful va fi închis și va avea același destin ca majoritatea celorlalte cinematografe din România.

Acest film are disponibile o serie de resurse educaționale. Vă rugăm să vă autentificați cu contul de profesor sau elev pentru a le putea accesa.

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login