Fair Play

Trailer

Regia: Tommi Rajala
Țara: Finlanda 
Anul: 2015
Durata: 28 min

În 2012, o echipa feminină de fotbal din Tanzania ajunge în Finlanda pentru a juca la Helsinki Cup. Niciuna dintre fete nu a călătorit în afara regiunii din care provine și fiecare are așteptari mari cu privire la modul în care turneul international le va afecta viitorul. Cu toate acestea, la revenirea fetelor acasă, așteptările lor par sa fi rămas neîndeplinite: performanta la școală nu e îmbucurătoare, oamenii sunt geloși, echipa de fotbal se destramă, iar câțiva dintre vecini nici nu cred ca fetele au fost plecate. O poveste morala despre viata, visuri și despre fair play-ul care, chiar dacă se manifesta pe teren, uneori lipsește din viata reala.

 

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login