Aici... adica acolo

Trailer

Regia: Laura Căpățână-Juller
Țara: România
Durata: 48min

Synopsis:

Anișoara și Sanda sunt două fete din Maramureș, care au crescut cu bunicii. Părinții lor sunt la muncă în Spania, ca atâția alți români. Când au plecat, proiectul lor comun arătă promițător: cu banii din Spania, vor construi o casă în care toată familia se va simți bine. După mai bine de zece ani, socoteala de-acasă nu pare să se fi potrivit însă cu realitatea, iar casa e departe de a fi gata. Laura Căpățână-Juller le-a însoțit pe Ani și pe Sanda timp de 3 ani, urmărind cu delicatețe și talent frământările unor copile devenite adolescente în absența părinților. Aici… adică acolo este primul ei lung-metraj documentar. Un film despre o problemă globală văzută la microscop.

Acest film are disponibile o serie de resurse educaționale. Vă rugăm să vă autentificați cu contul de profesor sau elev pentru a le putea accesa.

 

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login