Dureri ascunse

Trailer

Regia: Michelle Kelso
Țara: România, SUA
Anul: 2005
Durata: 56min

Synopsis:

În România, peste 25.000 de romi au fost deportați într-o tabără din Uniunea Sovietică. De-a lungul documentarului, cei deportați povestesc experiențele lor oribile în est, unde au luptat pentru a supraviețui bolii, brutalității și uciderii în masă. Peste jumătate dintre cei deportați nu au reușit să câștige această luptă. Filmul prezintă și face trimitere la contextul european mai larg al nazisto-persecuțiilor, inclusiv deportarea evreilor români. Eliberați în 1944, romii s-au întors în România pentru a încerca să își reclădească viața. Mai mult de șaizeci de ani de la încheierea războiului, deportarea romilor nu a fost recunoscută în texte de istorie, și nu există monumente de comemorare a morții lor.

 

Organizat de:

Organizat de:

Co-finanțat de:

Co-finanțat de:

În parteneriat cu:

În parteneriat cu:

Login