Filme documentare la curte

Pe timpul verii, programul educațional se mută din școli și licee în curțile oamenilor și alte spații alternative dispuse să găzduiască proiecții de filme documentare dedicate tinerilor. Joi, 9 iunie, a avut loc prima proiecție din seria Documentare la Curte, proiectul de vară al One World Romania la Școală.

Primul film proiectat în aer liber pentru elevi și parteneri a fost documentarul ”La nord de soare”, în premieră românească. Filmul prezintă vacanța neobișnuită a doi prieteni care aleg să petreacă nouă luni în unul din cele mai nordice puncte ale Europei, făcând surf și curățând reziduurile de pe plajă. Acesta este doar unul din noile filme documentare pe care le punem la dispoziție pentru proiecții informale, alături de multe alte titluri din videoteca One World Romania.

Seria de proiecții va continua pe tot parcursul verii, în București și alte orașe. Persoanele care vor să găzduiască o proiecție de film documentar la curte sau într-un spațiu alternativ ne pot contacta pe email Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau pe pagina de Facebook https://goo.gl/FIHfuK. Proiecțiile sunt dedicate tinerilor interesați de realitatea înconjurătoare și de drepturile omului. Noi punem la dispoziție filmul, iar împreună organizăm o seară informală cu film documentar, care poate fi urmat de o discuție cu un invitat specializat în subiectul filmului.

Lista de filme

Aurul toamnei | Jan Tenhaven | Germania | 2010 | 94 min

Aurul toamnei spune povestea plină de speranță a cinci atleți seniori de diferite naționalități. Cu vârste cuprinse între 80 și 100 de ani, toți sunt uniți de același țel – dorința de a participa la campionatul World Masters. Pe scurt, un film despre dragostea pentru sport și dragostea de viață în general.
Trailer.

Bristol Bike Project | Alistair Oldham | Marea Britanie | 2009 | 18 min

Un documentar din perspectiva a doi solicitanți de azil politic în Marea Britanie, Daahir din Somalia și Aziz din Afghanistan. Filmul îmbină diferitele aspect ale Proiectului Biciclete: mersul pe bicicletă, reciclarea și ajutorarea membrilor dezavantajați ai societății.
Trailer

Copiii 404 | Pavel Loparev, Askold Kurov | Rusia | 2014 | 76 min.

În 2013, Rusia a abordat legea împotriva „promovării homosexualității” către tineri. Tinerii LGBT au devenit astfel o ”eroare de sistem”, iar hărțuirea lor a devenit o practică încurajată. Situl ”Copiii 404” a fost înființat de Elena Klimova ca o platformă pentru tinerii care sunt victimele unor atacuri din cauza orientării sexuale.
Trailer

Cecilia | Pankaj Johar | India, Norvegia | 2015 | 84 min.

Într-o tara în care mii de copii sunt victime ale traficului de persoane și mulți nu sunt găsiți niciodată, Cecilia decide să lupte pentru dreptate. Împreună cu angajatorii ei, se angajează într-o luptă împotriva corupției la toate nivelurile și se trezesc navigând prin ițele unei rețele complexe de polițiști, traficanți, judecători, avocați și membri ai familiilor implicate.
Trailer

Coups de foudre | Christophe Reyners | Belgia | 2014 | 51 min.

Oricine poate deveni o victimă a violenței domestice și a abuzului, dar cu toate acestea, problema este adeseori ignorată, scuzată, sau negată. Cinci femei tinere ale căror traiectorii de viață le-au adus într-un adăpost  prezintă cinci povești de dragoste dramatice.
Trailer

Doar mărăcinii | Lia Sudermann | Germania | 2015 | 78 min.

În aprilie 2012, doi evadați din aripa de maximă securitate a unui spital psihiatric găsesc o ascunzătoare sigură în Wiesbaden în casa lui Hans Georg-Fischer, psiholog part-time. Bărbatul decide să îi ducă în Sardinia pentru a deschide împreună un centru de terapie alternativă, și contactează doi studenți de la Academia de Arte Media din Köln pentru a le documenta proiectul.
Trailer

Jenica și Perla  | Rozálie Kohoutová | Czech Republic, France |2014 | 71 min.

Jenica și Perla sunt prietene, dar locuiesc la 1500 de km depărtare. S-au întâlnit prin organizația de dans „Kesaj Tchave”, care aduce împreună copii romi din Slovacia de est și copii din familii de romi români din Paris. Când dansează împreună, cele doua fete redescoperă ceea ce au în comun, însă în afara dansului, își proiectează viitorul din perspective diferite.
Trailer

La nord de soare | Inge Wegge, Jørn Ranum | Norvegia |2012 | 46 min.

Inge Wegge (25) și Jørn Ranum (22) petrec nouă luni în golful izolat al unei insule din nordul Norvegiei. Acolo își construiesc o cabana din materialele pe care le găsesc pe plajă și mănâncă alimente expirate, pe care magazinele le-ar arunca. Băieții iau cu ei două lucruri esențiale: plăcile de surf, principala lor motivație pentru Aventura arctică.
Trailer

Liberi | Tomislav Zaja |Croația | 2015 | 73 min.

Timp de doi ani, Liberi urmărește drumul către libertate al unui grup de persoane din Croația care suferă de dizabilități intelectuale.  Îi cunoaștem în faza în care sunt instituționalizați și observăm ce înseamnă să fii izolat, privat de intimitate și de dreptul de a decide cu privire la propria viață.
Trailer

O capră pentru un vot | Jeroen van Velzen | Olanda, Kenya | 2014 | 52 min.

La şcoala secundară din Majaoni, nouă generaţie învaţă ce înseamnă democraţia: în fiecare an, elevii şcolii îşi aleg un nou preşedinte. Universul şcolii reproduce în miniatură întrebările mari cu care se confruntă democraţiile din întreagă lume: lupta dintre principii şi tentaţia populismului, relaţia dintre egalitarism şi meritocraţie, reprezentarea democratică a celor fără acces la putere şi influenţa banilor în politică.
Trailer

Orice chip poartă un nume | Magnus Gertten| Suedia| 2015 | 75 min.

La 28 aprilie 1945, vapoare cu supraviețuitori din lagăre de concentrare naziste au sosit în portul Malmö, Suedia. Șaptezeci de ani mai târziu, după o cercetare minuțioasă, regizorul Magnus Gertten a reușit să identifice câteva dintre persoanele din materialul filmat în 1945 și le-a invitat să vorbească despre bucuria, confuzia și nesiguranța asociate cu acel moment în care viețile lor au reînceput.
Trailer

Out of Fashion | Jaak Kilmi & Lennart Laberenz | Estonia | 2015 | 60 min.

Trăim în era în care consumul global este în creștere continuă, iar industria modei conduce cursa pentru venituri. Mii de fabrici din lume produc nu doar materiale pentru marile corporații, dar și tone de rezidiuri toxice. Designerul de modă Ret Aus are un plan ambițios de a combate industria modei, din interiorul ei.
Trailer

Roboțelul de aur | Mihai Dragolea, Radu Mocanu| România | 2015 | 77 min.

Steluța Duță – cunoscută ca Roboțelul de aur – o boxeriță de 32 de ani, multiplă campioană europeană și mondială. Abandonată la naștere, Steluța a trăit o viață dificilă în casele de copii în perioada comunistă, ca apoi să fie etichetată drept copil-problemă și să fie alungată din cămin la vârsta de 16 ani.
Trailer

Serbistan – Jurnal de bord | Zelimir Zilnik | Serbia | 2015 | 94 min.

Serbia se confruntă zilnic cu zeci de cazuri de refugiați din Siria, Afganistan, Somalia, sau Ghana. Condiții inumane de călătorie, trafic de ființe umane, încălcări ale drepturilor omului – acestea sunt doar câteva dintre obstacolele cu care azilanții se confruntă înainte de a ajunge în Serbia, în drumul lor de durată spre libertate.
Trailer

Toto și surorile lui | Alexander Nanau | România | 2014 | 93 min.

Totonel e un puști de 10 ani din Ferentari. Câtă vreme mama lui se află în pușcărie pentru trafic de droguri, Toto locuiește cu surorile lui mai mari, Andreea și Ana, și cu un șir lung de unchi, vecini și consumatori de droguri din cartier.
Trailer

Login