ANTI-instagram | Expoziție și vernisaj

Fotografii analog, scurt-metraje pe peliculă, benzi desenate și picturi realizate de adolescenți: One World Romania la Școală vă invită la expoziția „ANTI-instagram”, cu lucrări realizate în urma Atelier de Documentare Creativă de la Anuna, în luna august 2018. Vernisajul expoziției va avea loc la MNAC (etajul 4), în data de 3 aprilie, începând cu ora 19:00, urmat de un concert al unui artist-supriză.

Vara trecută, douăzeci de adolescenți din mai multe zone ale țării au stat timp de o săptămână și jumătate în Anina, explorând realitățile sociale ale unui fost oraș minier, momentan dezindustrializat, prin mijloace artistice vizuale. Lucrând în echipe, aceștia au realizat documentare de scurt metraj pe peliculă, fotografii pe film și Polaroide, benzi desenate și picturi bazate pe istoria localității, dar și istoriile locuitorilor din oraș. Astfel, în cadrul vernisajului, va avea loc și o proiecție a filmelor realizate de către echipele de adolescenți, acestea putând fi de asemenea vizionate pe tot parcursul expoziției.

Rezultatul cercetării multidisciplinare a celor douăzeci, care a îmbinat teoria antropologică și istorică cu practici artistice diverse va fi putea fi vizionat la Muzeul Național de Artă contemporană între 3 și 14 aprilie, la etajul 4.

Lista completă a participanților:

Alexandra Apețean | Luisa Balaban | Octavia Bortișcă | Dalesia-Ariadna Cozorici, Ilie-Nicușor-Gabriel Horvath | Ionuț-Andrei Martalog | Dragoș-Andrei Mîndrilă | Macrina-Maria Moldovan | Andrei-Olivian Movileanu | Iris Nedea | Theodor-Cristian Niculae | Irina Novac | Sara-Patricia Pongrac | Anca Pol | Iuliana-Alexandra Radu | Patricia-Ioana Sas | Andrada-Teodora Țiganea

Pentru a rămâne la curent cu toate noutățile, vă invităm să vă abonați la evenimentul oficial al vernisajului.

Mai multe detalii despre Atelierele de Documentare Creativă puteți găsi aici.

Totodată, o serie de articole scrise de liceeni despre experiența din cadrul atelierului pot fi citite în Revista One World Romania la Școală.

--------------

Conceptul expoziției:  Pavel Sterec, Petra Dobruská

Conceptul atelierului: Petra Dobruská, Ioana Brăilescu

Fotografii siluete: Adi Bulboacă, Nicu Lazur

Concept afiș: Studio Supeserios

Producția expoziției: Andrei Mocanu

------------

Trainerii atelierului de documentare creativă:

Regie de film: Alina Manolache

Fotografie și operatorie: Alexandru Mihail

Texte: Ioana Brăilescu

Cercetare antropologică, benzi desenate: Petra Dobruska

Fotografie instant: Oana Ghera

Tehnici analogice și developare: Andrei Balbarău - Muzeul Cineastului Amator

------

Organizat de:
One World Romania la Școală

În parteneriat cu: Romanian-American Foundation

Co-finanțat de: Administrația Fondului Cultural Național

Susținut de: CEZ Romania

Parteneri media: Radio Romania Cultural, TANĂNANA, Revista Zeppelin, Sub25

Login